Jak dbać o białe buty – 5 rad, które uratują Twoje obuwie!

Czyszczenie butów

Dzisiaj kolejny post z cyklu Rady Panny Joanny! Chciałabym podzielić się z wami moimi sposobami na dbanie o białe buty. Wiele z Was wspominało mi, że boi się inwestować w białe trampki czy adidasy, bo po kilku spacerach i jednym deszczu takie buty nie będą nadawały się do ponownego założenia.

Kiedyś myślałam podobnie – wpatrywałam się z uwielbieniem w białe buty na sklepowych wystawach, ale brakowało mi odwagi, aby je kupić. Dobre buty to spory wydatek, a wszystkie dobrze wiemy, jak ostrożnie trzeba obchodzić się z jasnym obuwiem. Każda drobna plamka czy lekkie zdarcie bardzo rzuca się w oczy na jasnych butach.

Kilka lat temu, zmotywowana fajną promocją, postanowiłam kupić swoją pierwszą parę śnieżnobiałych conversów. Świetnie wyglądały na opalonych nogach i szybko stały się moimi ulubionymi butami. Nosiłam je praktycznie codziennie, ale każdy krok stawiałam z ostrożnością, aby przypadkiem ich nie zabrudzić. Z upływem miesiąca stałam się mniej ostrożna i parę tygodniu później moim trampkom było bliżej do czerni, niż bieli.

Bądź systematyczna

Systematyczność to podstawa! Nie czekaj, aż buty staną się ciemnoszare, abyś mogła je uprać – to najczęściej popełniany błąd. Wiem, że czasami może Ci się nie chcieć, albo zdarzy Ci się zapomnieć, ale nic nie usprawiedliwia czekania miesiąc z upraniem widocznie zabrudzonych butów. Nagle plamy, które możesz od razu zetrzeć, usuń szybko za pomocą chusteczki. Ślady po błocie najlepiej wyczyścić zaraz po zdjęciu butów.

Po wielu tygodniach ciężko będzie sprać stare plamy, które zdążyły już utrwalić się w materiale. Nie zwlekaj, nie odkładaj tego na później – później to mi podziękujesz!

Użyj impregnatu

Oczywiście nie jest to możliwe w przypadku każdych butów, ale opcja ta sprawdzi się na wielu materiałach. Po nałożeniu impregnatu na butach powstaje delikatna osłonka, która chroni je przed zabrudzeniami i niweluje powstawanie plam. Impregnacja nie jest popularnym, ale za to bardzo skutecznym zabiegiem. W tym wypadku również ważna jest systematyczność – impregnację trzeba powtarzać co jakiś czas, po oczyszczeniu butów z zabrudzeń. Przed zakupieniem odpowiedniego preparatu upewnij się, że możesz zastosować go na swoich butach!

Pranie butów

Pierz je w odpowiedni sposób

Co zrobić, gdy na butach pojawią się już widoczne zabrudzenia?

Jeżeli zabrudzenia są nieznaczne, nie mocz całych butów – użyj zwilżonej gąbeczki lub wilgotnej szmatki z odrobiną zwykłego mydła i przetrzyj brudne miejsca. Ja lubię korzystać ze szczoteczki do zębów – świetnie sprawdza się na trampkach: dociera w trudno dostępne miejsca i skutecznie szoruje nawet gorsze zabrudzenia.

W przypadku większych zabrudzeń lub konieczności uprania całych butów, namocz je najpierw w wodzie z proszkiem do białego prania. Zazwyczaj po kilku godzinach wyjmuję namoczone buty i czyszczę je szczoteczką do zębów. Zdarza mi się (choć rzadko) skorzystać z pralki – w takim wypadku razem z butami wrzuć do bębna stary ręcznik, dzięki temu buty lepiej się dopiorą. Jeżeli korzystasz z pralki, zwracaj uwagę na temperaturę prania!

Kup produkty do pielęgnacji białego obuwia

Wraz ze wzrostem popularności białych butów, na rynku pojawiło się mnóstwo produktów przeznaczonych do ich pielęgnacji. Szczerze mówiąc, sama korzystam tylko z niektórych i to stosunkowo rzadko, ale być może dla Was będą dobrym rozwiązaniem. Jeżeli posiadasz białe, skórzane buty, warto zakupić białą pastę – działa tak samo, jak impregnat. Do odświeżania koloru i usuwania plam dobrze sprawdzą się renowator białego obuwia lub specjalne korektory do jasnych butów.

A na koniec… uważaj!

Wiem, że ulubione buty najchętniej zakładałabyś na każdą okazję, ale w ten sposób tylko przyspieszasz ich niszczenie.

Sprawdzaj pogodę przed wyjściem z domu – jeżeli szykuje się ulewa, włóż ciemniejsze buty. Nie zakładaj jasnego obuwia na wyprawy do lasu, na koncerty czy do zatłoczonych miejsc, gdzie ktoś może Cię po prostu podeptać. Wystarczy tylko troszkę ostrożności, aby zminimalizować ryzyko zniszczenia białych butów i przedłużyć ich żywotność!